Najnowszy film Hanekego został nagrodzony w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. „+Miłość+ ze świetnymi rolami Jeana-Louis'a Trintignant i Emmanuelle Rivy, aktorów którzy mają już ponad 80 lat, czyni z tego filmu dzieło wybitne i to nie tylko w kategoriach dzieła filmowego, ale i dzieła sztuki. Ten film dotyka ważnych spraw takich jak starość, choroba i umieranie, to tematy, które są wypierane przez współczesną popkulturę” - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Roman Gutek.
Oprócz „Miłości” w dniu otwarcia festiwalu widzowie obejrzą „Bestie z południowych krain” w reżyserii Behna Zeitlina – film, który zdobył w Cannes nagrodę za najlepszy debiut - oraz „Rok tygrysa” chilijskiego reżysera Sebastiana Lelio.
Faworyci z Cannes
Program festiwalu, podobnie jak w latach ubiegłych, został podzielony na stałe sekcje. W ramach „Panoramy” będzie można obejrzeć dzieła twórców współczesnego kina autorskiego oraz filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Zostanie pokazany m.in. nowy film rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu „Za wzgórzami” oraz „Holy Motors” francuskiego twórcy Leosa Caraxa. Oba filmy zostały docenione podczas festiwalu w Cannes.
Przygotowano także kilka autorskich retrospektyw. Widzowie obejrzą m.in. filmy serbskiego reżysera Duszana Makawejewa, Austriaka Ulricha Seidla oraz jednego z najciekawszych przedstawicieli kina meksykańskiego, Carlosa Reygadasa.
Kino meksykańskie i mocdokumenty
Ważnym punktem programu tegorocznej edycji będzie przegląd kina meksykańskiego, w ramach którego zostanie pokazanych 16 produkcji z tego kraju.
Jednym z wydarzeń festiwalu ma być polska premiera dokumentu Matthew Akersa „Marina Abramović: artystka obecna”. To opowieść o pochodzącej z Jugosławii artystce, która stała się ikoną body artu i performance'u.
Interesującą propozycją może być również przegląd „mockumentów” - filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia fikcyjnych opowieści. Zostaną pokazane 22 obrazy tego gatunku, w tym klasyk „Gry wojenne” Petera Watkinsa.
Gdynia we Wrocławiu
Nowość w programie festiwalu stanowi sekcja „Gdynia we Wrocławiu”, na której zostaną zaprezentowane najnowsze polskie filmy. Wrocławska publiczność obejrzy m.in. „Sekret” Przemysława Wojcieszka i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida.
W najważniejszym konkursie festiwalowym – Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty – wystartuje 12 filmów dotąd niepokazywanych w Polsce. O główną nagrodę – 20 tys. euro – będą rywalizować m.in.: „Lato” Jose Luisa Torresa Leivy, „Od czwartku do niedzieli” Domingi Sotomayor, „Mondomanila” Khavna de La Cruza oraz „Francophrenia” Iana Oldsa. W tym konkursie zostaną również wyłonieni laureaci Nagrody Publiczności i nagrody FIPRESCI, przyznawanej przez krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.
W ramach festiwalu odbędą się też: Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich.
Łącznie w ramach festiwalu zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych. 160 obrazów prezentowanych podczas imprezy będzie miało swoje polskiej premiery.
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-29 lipca.em, pap