Zakwalifikowane do konkursu tytuły oceniać będzie jury w składzie: Sławomir Grünberg (producent, reżyser i operator filmów dokumentalnych), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Andrzej Suchcicki (animator kultury filmowej) i Radosław Szaybo (plakacista, ilustrator, fotografik).
Festiwalowi będą towarzyszyć różnego rodzaju wystawy, m.in. opatrzona audiodeskrypcją dla osób niewidomych prezentacja malarskich prac łódzkich artystów zatytułowana „Dotknąć sztuki” w Muzeum w Koszalinie. Natomiast na Politechnice Koszalińskiej odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością”, poświęcona problematyce niepełnosprawności. Zaplanowano również cykl spotkań z osobami, które mimo niepełnosprawności z powodzeniem realizują swoje pasje.
Bohaterami tych spotkań będą m.in. Rafał Gręźlikowski, który po wygranej za cenę amputacji nogi walce z nowotworem, wrócił do czynnego uprawiania sportu, zdobywając tytuł mistrza Polski w biegu na 200 m, Maciej Horbowski, poruszający się na wózku po złamaniu kręgosłupa paralotniarz oraz Bartłomiej Ostałowski, kierowca rajdowy, który stracił w wypadku obie ręce. Ostałowski na zakończenie festiwalu zaprezentuje na koszalińskim torze kartingowym drifting, czyli jazdę w poślizgu.
Dziewiąta odsłona „Integracji Ty i Ja” swoim zasięgiem obejmie nie tylko Koszalin, ale również 35 innych polskich miast. 4 września w 20 miejscowościach odbędą się małe festiwale, natomiast 6 i 7 września sześć konkursowych filmów będzie prezentowanych w kinach studyjnych w Białymstoku, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Katowicach, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie i Warszawie.
Wszystkie projekcje filmowe w Koszalinie odbędą się w kinie „Alternatywa” przy placu Polonii, gdzie stanie również festiwalowe miasteczko „Futurus”.
Organizatorami "Integracji Ty i Ja" są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela.Festiwal potrwa do 8 września.
em, pap